Hozzávalók: Vinnie Pearce készleteiből
A vízfestékes témához kapcsolódóan készítettem ezt az önarcképet. Alapanyagként egy igen gyenge minőségű mobilos selfie-t használtam. Ez a technika tehát kiválóan alkalmas arra, hogy rosszul sikerült, vagy gyenge minőségű, kidobásra ítélt képeket megmentsünk.
Pénteken megmutatom azt is, hogyan lehet a GIMP segítségével hasonlót készíteni.
Előzetesként szeretnék megosztani néhány trükköt ezzel kapcsolatban:
- A folyamat meghatározó lépése a threshold, azaz küszöbszint beállítása amely következtében a kép fekete-fehér lesz, tehát a fotón összesen két szín marad: fekete az árnyékos, sötét részekből, fehér pedig a világosakból.
- A fekete színű területeket megtartjuk, a fehéret átlátszóvá tesszük.
- A fekete részt maszkoláshoz használjuk. Bármilyen színes vízfestékes textúrát vagy vízfesték jellegű ecseteket használhatunk a felület befedéséhez.
- Az akvarellpapír felülete akkor tud érvényesülni a festett részeken, ha a fedési módot átállítjuk (GIMP esetén szorzás, Photoshop-nál a multiply vagy linear burn is jó lehet)
Nagyon szerettem ezt a képet készíteni digitálisan, kíváncsi lettem, hogy milyen érzés igazi papírral, festékkel kísérletezni. A végeredmény persze – elegendő gyakorlat híján – a fentinél jóval tökéletlenebb lett, de ez nem jelenti azt, hogy ne okozott volna legalább akkora örömöt.
Elkészítése egyáltalán nem bonyolult, ajánlom kipróbálásra, akár gyerekekkel is a nyári szünetben. 🙂
- Kinyomtattam a digitálisan elkészített absztrakt akvarell portét. Ennek elkészítése bonyolult lehet, de a bejegyzésem végén ajánlok egy olyan módszert, ami mindenkinek sikerülni fog*
- Megfordítottam és a hátulját besatíroztam puha (8B) grafitceruzával
- A digitális portrét egy akvarellpapírra helyeztem, majd kemény (HB) ceruzával átrajzoltam a körvonalakat.
- A vonalak a papírra kerülnek a besatírozott hátoldalról. Jobb mint az indigó, hiszen radírozható. Nekem túl erősek voltak a vonalak, így radírral halványítottam rajta
- Vízfestékkel kitöltöttem a vonalak által határolt részeket. Elsőként tiszta vízzel átkentem a festendő területet, utána került rá az akvarellfesték. Ez azért jó, mert egyenetlenül szétfolyik a felületen, és nem fedi le teljesen a papírt.
- Különféle technikákkal vízfestékkel, tintával pacáztam, majd nyomdáztam a portré körül.
* Az absztakt portré elkészíthető a PicMonkey online képszerkesztő posterize menüpontja segítségével is. A színek számát (Number of colors) le kell húzni a minimálisra
+1 ötlet, ami art-journalhoz, hagyományos scrapbookhoz jól jöhet
A BeFunky online fotószerkesztő pop-art szűrőjével is készíthetünk különféle absztrakt képeket portéfotókból