Közösségi oldalakon nem csak magánszemélyek osztogatnak különféle tartalmat, hanem ma már a vállalkozásoknak is remek lehetőséget nyújtanak az üzlet vagy egy termék népszerűsítésére. Sajnos sokakkal találkozom, aki meg sem próbál saját maga által készített tartalmat megosztani és ráadásul a másoktól lenyúlt vagy továbbosztott képek is igénytelenek. Pedig egyáltalán nem  bonyolult vagy költséges valami újat létrehozni, mert rengeteg ingyenes alkalmazás áll rendelkezésre. Aki fotót is szeretne használni, de nincs saját fényképe, stockfotós oldalakon talál szép képeket, ilyen például a Pixabay, amit magam is gyakran igénybe veszek oktatóanyagok, színinspirációk készítéséhez.

Ez a bejegyzés Neked szól, ha van (üzleti/céges/rajongói) facebook oldalad (de szerintem magánszemélyként is menő dolog, ha egyedi vagy 😉 ) és másoké helyett inkább a saját tollaiddal szeretnél ékeskedni, vagyis komolyabbra fordítva: jogtiszta és egyedi tartalmakat megosztani.

A humoros és megosztó bejegyzések után nagyon népszerűek a motivációs idézetek elsősorban a Facebookon és a Pinterest-en. Ezeket rengetegféleképp meg lehet formázni, egyszerű háttér előtt egyszerű betűkkel, de az utóbbi években nagyon divatosak a fotó elé helyezett feliratok is. (Ilyet a Színek és Szavak – digitális scrapbook és tipográfia – online tanfolyamon is készítünk. Itt tudsz jelentkezni!)

Az elkészítéshez szükségünk van egy idézetre, egy fotóra és egy képszerkesztő programra.

Idézet keresése

A megfelelő idézet kiválasztásához keress fel egy idézetes oldalt, ilyen például a Citanium. Az oldalon belül a keresőbe beírhatsz egy kulcsszót. Nyár lévén az utazás népszerű téma ezért beírom ezt a szót: út.

Ezt választottam:

„A boldogsághoz nem vezet út. Az út maga a boldogság.”
Buddha

Idézet megosztásánál az a szabály, ha korrektek szeretnénk lenni, hogy tegyük azt idézőjelbe és tüntessük fel alatta a szerzőt!  (Online forrás esetén tedd bele a linket is, ha blogbejegyzésben szerepel)

Képi formázásnál, ha saját célra készül, például faliképnek, és ezek nélkül szebben néz ki, akkor persze nem muszáj, de közösségi oldalakon, blogban ez alapvető illemszabály.

Fotó kiválasztása

A Pixabay.com oldalán is van lehetőség keresni, itt olyan képet kerestem, amelyiken van út és spirituális hangulata van. Ezt találtam. Letöltöttem. Most nem poszter készül, elég a közepes méret!

Szerkesztés

A megformázáshoz sokféle alkalmazást, programot használhatsz. Ha nem vagy jártas komolyabb képszerkesztő, rajzoló vagy kiadványszerkesztő programokban, akkor is meg tudod csinálni, mert sok online program van előre összeállított sablonokkal, amit egészen egyszerű átszabni.

A Fotojet szerintem az egyik legegyszerűbben használható, és sokkal több ingyenes sablon van benne, mint fizetős, így bőven van miből válogatni.

Érdemes regisztrálni is, úgy több lehetőséged van. Ha pld facebook profiloddal regisztrálsz és lépsz be, úgy közvetlenül meg is oszthatod az elkészített képeidet.

Már tudod miből dolgozol, van idézeted és képed, ráadásul összeillenek 🙂

Nyisd meg a programot! Két lehetőséged van: Kollázs vagy dizájn. Kattints a Design alatt lévő narancs színű gombra: Get Started!

A megjelenő új ablakban a Facebook Post-ot válaszd (ha oda szeretnéd majd feltenni)

Bal oldalon válassz egy kész dizájnt a képek közül: Bármit, amiről úgy érzed, jól mutatna az idézettel és a képpel.  Kattints erre a kis képre és az meg fog jelenni nagyban, középen.

Az alábbinál a képet és a szöveget, valamint a betűtípust fogjuk kicserélni, de hasonló marad a stílus.

A kép úgy épül fel hogy külön keretekben (nem mondok most réteget, mert az nincs megjelenítve ebben a programban, de valójában erről van szó) van a háttérkép, az egyes elemek (pld az idézőjel és a szöveg alapjául szolgáló félig áttetsző kör), valamint a különbözőképp megformázott szövegek.

Kattintással tudod kijelölni az egyes részeket. Először próbálj meg minden egységre rákattintani, hogy átlásd a működését.

Kattintással jelöld ki az egyik szöveges részt A sikert jelzi, ha a keret megjelenik a kép körül. A keret mellett jobbra látható fekete sávban látsz többféle lehetőséget: itt a kuka ikonra kattints a törléshez. (Ennél a sablonnál összesen három ilyen szövegkeret van, amit ki kell törölnöd.)

Az alkalmazás bal szélén látható T betűt válaszd ki az új szöveg szerkesztéséhez. Mellette választhatsz egy tetszőleges stílust, például a legfelsőt egyszerű fekete szöveghez. Írd be az idézetet: Én csak ennyit írok most: „A boldogsághoz nem vezet út. Az út maga a”, mert a boldogság szót kiemelten, másképp formázva szeretném majd rátenni. A szövegkeret mellett megjelenő fekete sávból az A betűt válaszd ki a szövet formázásához: Itt beállíthatod a betűtípust (válaszható a program fontkészlete, de a saját gépeden találhatók is), a méretet, színt. A betűtípusnál figyelj a magyar ékezetes betűkre (ó, ő, ű stb.), hogy minden benne legyen. Ezen kívül beállíthatod még a színt, méretet, betűváltozatot (pld kövér), a szöveg elrendezését (középre, jobbra vagy balra igazítás) A keretet lehet húzással méretezni, hogy ne válassza el furcsán a szavakat.

Ha Te is kiemelnéd az utolsó szót akkor azt egy új szövegkeretbe írd. Ekkor megint a bal oldalról kell egy stílust választani, amit aztán a szövegkeret melletti A betűre kattintva tovább formázható, méretezhető.

Tipp: Fontos hogy ezt a megoldást, azaz a betűtípusok keverését csak akkor alkalmazd, ha tisztában vagy a tipográfia szabályaival. (Pld. azzal, hogy talpas betűt lehet talp nélkülivel keverni, de egy másik talpassal nem, vagy azzal hogy a megfelelő fontpárok használata mellett színekkel, méretezéssel, a szavak alakjával is lehet növelni a kontrasztot) Egyébként pedig nyugodtan használj egyféle betűtípust, például valamilyen finom, vékony vonalú elegáns formát és kerüld az olvashatatlan, túldíszített dekorbetűket!

Húzással illeszd a megfelelő pozícióba. A szövegkeretet akkor tudod megragadni, ha az egérmutatót fölé viszed és megjelenik benne a kereszt. (A fenti illusztráción ez nem látszik, mert nem lehet a printscreen-nel lefotózni)

A képernyő jobb oldalán a narancsszínű téglalapra, azaz az Add photo feliratra kattinva válaszd ki és töltsd fel a fényképet.

A szerkesztendő képre húzd be ennek a feltöltött fotónak az ikonját a jobb oldalról.

Itt még van lehetőséged a szöveg igazgatására, kiegészítésére.  A kép felett látod ezeket a feliratokat: Save (mentés) Share (megosztás) és Print (nyomtatás) Ha kész van, akkor töltsd le a gépedre (Share) és ezután oszd meg az üzleti/rajongói facebook oldaladon. Van lehetőség közvetlen facebookos megosztásra is, ekkor a privát oldaladon osztja meg

A végeredmény:

 

Remélem, hogy hasznosnak találtad ezt a leírást és kedvet kaptál a kísérletezgetéshez. Ha sikerült képeket készítened, mutasd meg. Hozzászólásban beillesztheted az elkészült kép linkjét is! 🙂

Hamarosan folytatom. 🙂