Április 22. A Föld napja. A címben szereplő idézet pedig annak egyik jelmondata.
Pontosan 40 évvel ezelőtt Denis Hayes egyetemi hallgató kezdeményezésére sok millió amerikai emelte fel szavát a környezetszennyezés ellen. Magyarország 1990-ben csatlakozott.
Tavaly a környezetvédelmi világnapon (június 5-én) mutatták be Luc Besson és Yann Arthus Bertrand HOME című filmjét, amelyet mindenütt ingyen vetítettek és ma is megnézhető a You Tube-on.
Ezt a képet akkor készítettem. Másfél órán át lesben álltam a képlopómmal és a legszebb képkockákat megpróbáltam „lelőni” 🙂
Sajnos még mindig van aki csak legyint erre a problémára: „Ugyan mit számít egy ember?” vagy nem is veszik a fáradtságot, hogy elgondolkodjanak rajta. Pedig nagyon sokat tehet egyetlen ember is.
Például itt van a szelektív hulladékgyűjtés. Nálunk kéthetente házhoz jönnek és elszállítják a műanyagokat, de ahol ilyen nincs, ott is vannak konténerek, ahova el lehet ezeket vinni. A szelektiv.hu oldalon pedig minden információt meg lehet tudni a témáról. Január óta nagyon komolyan válogatunk és bár a műanyag palackokat, papírokat, üvegeket előtte sem dobtuk a szemétbe, most már a joghurtos doboztól kezdve a felvágott csomagolásáig minden szétszedünk. A szerves hulladék pedig megy a komposztálóba. Ennek eredményeként a szemét mennyisége a negyedére csökkent. Ez igen jelentős különbség, ami nem is jár annyi plusz idővel és még valahogy jó érzéssel is tölt el, mert így arra a kérdésre, hogy „megtettem-e mindent, amit megtehettem” legalább ebben a vonatkozásban igennel felelhetek.
További apróságok, amit bárki megtehet
– Ne szemeteljünk az utcán, erdőben!
– Vásároljunk tudatosan! Gondolkodjunk el azon, hogy biztos hogy szükségünk van arra a bizonyos termékre, lesz-e időnk használni stb.
– Nylontáska helyett lehet textiltáskát is használni. Erősebb és jobban is néz ki 🙂
– Fogmosáskor pohárból öblögessünk
– Mosogatógéppel nemcsak a vízzel, de az időnkkel is spórolhatunk.
– Villanyok ne égjenek feleslegesen, húzzuk ki a telefontöltőt, kapcsoljuk ki teljesen a tv-t, számítógépet, ha épp nem használjuk, cseréljük ki az égőket energiatakarékosra
– Nézzünk mindenre más szemmel! A hulladék újrahasznosítás maga a kreativitás 🙂 Húsvétkor ez volt az egyik dekoráció az asztalon:
Konzervdoboz, szalvéta, olló és szalvétaragasztó kell csak hozzá. Még egy kis kenderzsinórt is tekertem rá.
És persze a scrapbookban is számtalan lehetőség rejlik.
Az alábbi oldal különféle otthon kallódó kacatokból áll, mint például hullámkarton doboz , anyagmaradékok, hajpántról lepotyogott virágok, gomb, tojáshéj stb.
És ha egyszer alkotni kezdünk, vonjuk be a gyerekeket is feltétlenül, imádni fogják 🙂
Egy rögtönzött mini link gyűjtemény (angol)
32 újrahasznosítási ötlet gyerekekkel
egyszerű újrahasznosítási ötletek gyerekeknek
Martha Stewart – Earth-friendly crafts
Böngészgettem magyarul is a témakörben, ezeket találtam:
Pet palackból, papírból, fém dobozokból, textilből és fonalból előállított hasznos tárgyakat találunk itt:
Hulladékokból kreatívan
Végül egy régebbi oldalam: A brazil Gaudi.
A környezetvédelemhez kapcsolódik a Scrapbook.hu aktuális kihívása is.
Egy külön galériában gyűlnek az ötletadó oldalak. Gyere, nézd meg! 🙂
És Te hogyan változtatsz a világon?
Szuper bejegyzés!!! Egy egészen hasonlón dolgozom éppen. 🙂 A Home csodálatos film, én sajnos csak nemrég fedeztem fel.
Nagyon jó cikk, jó volt olvasni! Szeretnék Neked gratulálni az első helyhez amit ma (vagy tegnap?) nyertél, biztos hasznos tanfolyam lesz!
NAgyon szuper a cikk! Örülök, te is hasonlóképpen gondolkodsz mint én! Remélem egyre többen, leszünk és akkor már mondhatjuk hogy egy ember is sokat számít!
Mindkét oldalad nagyon tetszik, de nekem Gaudi a kedvenc. Egyik kedvenc építészem, a diploma munkámat is az ő munkásságából készítettem! Szép napot! 🙂
Jajj, imádtam olvasni a bejegyzésed!!! Még FB-omra is kitettelek 🙂
Egyetértek veled, Kata! Nem kell sokat tenni az egyes embernek ahhoz, hogy változtasson a tágabb környezetén is. Gondolj csak bele, ha a gyerekeid látják pl. a szelektív szemétgyűjtést, abba nőnek bele, nem jelent majd nekik gondot ugyanezt megcsinálni. Később majd ő is továbbadja a tudását, esetleg az osztálytársainak, ők meg tovább… így terjed a lánc.
Nem vagyok fanatikus, biztos lehetne jobban is csinálni, de amit tudok, megteszek azért, hogy óvjam egy kicsit a Földet, és megőrizzem a gyermekeimnek. 😉