A Régi fotók korrekciójára ma már többféle lehetőség áll rendelkezésünkre. Korábban, a digitális korszak, előtt csakis erre specializálódott szakemberek, művészek voltak képesek e feladat elvégzésére. A mai napig, a régi értékes darabok felújítását ők végzik, például az Országos Szécheny Könyvtár és a Magyar Nemzeti Múzem erre szakosodott restaurátorai.
A papírképeket az évek során sokféle hatás éri. A színek megfakulnak, elhalványodnak, gyűrődések, felületi karcok, szakadások keletkezhetnek, de penész vagy porszemcsék is megfigyelhetők a képeken. Puha, száraz ecsettel megpróbálhatjuk leporolni, ha szükséges, de más eszközzel és anyagokkal jobb, ha nem nyúlunk hozzá. A szakadásokat sem ajánlatos celluxal megragasztani, ugyanis az biztos, hogy nem savmentes.
Hogy megóvjuk az jelenlegi állapotát ezeknek a képeknek, tartsuk biztonságos helyen, ami legyen száraz, sötét, savmentes, normál hőmérsékletű hely, például egy erre való fotóalbum. (Ebben az e-magazinban találsz részletesebb leírást róla)
A restaurálásnál elérhetőbb megoldás a képek digitalizálását követő korrekció illetve retusálás, ami ugyan az eredeti képen nem segít, de számos reprodukciót készíthetünk belőle, s ezáltal megőrizhetjük az utókornak.
Digitalizálás történhet egyszerűen lapszkennerrel vagy egy jobb fényképezőgéppel megfelelő körülmények között.
A digitális korrekció néha meglepően egyszerű. Például ennél a képnél túl sok mindent nem kellett tennem, mégis jól látható a különbség:
Az alábbi kép esetében komolyabb problémák voltak: gyűrődés, kopás, szakadás, barnás elszíneződések is megfigyelhetők az eredetin. A javító művelet az előzőnél már jóval összetettebb, de egy kis gyakorlás után mindenki sikerrel járhat.
Ez pedig szerintem mindenki számára ismerős jelenség lesz: a 80-as évek fotóin megfigyelhető vöröses fátyol, ami tompítja a kontúrokat és teljesen átváltoztatja a valós színeket. Nem tudom, hogy az idő okozta-e, vagy eredetileg is ilyenek voltak ezek a képek, mindenesetre az amatőr fotókra eléggé jellemző. Javításánál a kontraszt mellett a színekkel is kísérletezni kell. Létezik egyszerűbb és bonyolultabb megoldás is rá. A Régi Idők tanfolyamon a bonyolultabbat mutatom be: