A képhez használt font: Bellico Regular
A digitális scrapbookban nem csak képeket alakítunk, hanem írunk, szöveget fogalmazunk, címet formázunk. Vannak már fontok a számítógépen, de sok csodás betűkészletet le tudunk tölteni a netről ingyen, de akár vásárolhatunk is. Sajnos olykor csalódás a vége és a választott szépséges betűtípus használata bosszúságot okoz. Például:
Ebből a szövegből nem hiányoznak betűk, de valami nem stimmel. Egyes betűket másik készlet karaktereivel pótolt a program. Plakáton, szórólapon is lehet látni ilyen hibát, nemrég pedig egy társasjáték csomagolásán bukkant fel hasonló. Nem mindenki veszi észre, de nem szép.
Vagy nézd meg ezt a másikat:
Itt egyértelmű, hogy hiányoznak betűk, ez már mindenkit zavar, aki olvasni szeretne.
Mit tehetsz ilyenkor?
- Kerüld a hiányzó karakterek használatát. Írj angolul, vagy fogalmazz úgy, hogy nincs szükség pld ő és ű betűre. Pld ne azt írd, hogy a mezőn, hanem hogy a réten vagy tisztáson, a fű helyett lehet zöld növény…Persze ez elég körülményes 🙂
- Válassz másik betűtípust
- Ha már van egy kis rutinod a képszerkesztésben pótold az ékezeteket
Az ékezetek pótlása képszerkesztő programmal
- Ha csak az ő, ű hiányzik akkor egy másik ékezetes betűről pld í, le lehet másolni az ékezetet (Kijelölés lasszóval, másolás, beillesztés új rétegként, duplázás és elhelyezés a nagyítóeszköz és a segédvonalak segítségével)
- Ha minden hiányzik, pld á, ö stb. akkor az írásjelekből (. , : ‘)
- Ha semmilyen ékezetes betű és írásjel sincs a készletben, akkor a betűk egyéb részéből (pld szár) lehet kivágni, bár ez utóbbi módszerrel már nagyon nehéz megfelelő eredményt elérni.
Hosszú szövegnél ez nagyon időigényes feladat, ezért inkább válasszunk más, hasonló megjelenésű de magyar karaktereket is tartalmazó betűkészletet!
Hol lehet letölteni magyar betűtípusokat?
Bárhol, de ezen a két oldalon már kiválogatva találod. A Fontsquirrel weboldalán az oldalsávban lévő szűrők segítségével többek közt beállítható a nyelv, a Betűfont.hu pedig kifejezetten magyar oldal:
Mi az az árvíztűrő tükörfúrógép?
Múlt héten a Lorem Ipsomot ismerhetted, meg mire jó. Ehhez kapcsolódik a pangramma fogalma is, amely olyan nyelvi játékot jelent, mely során a cél az abc lehetőleg összes betűjét tartalmazó mondatok alkotása.
Pangramma pld ez: „Egy hűtlen vejét fülöncsípő, dühös mexikói úr Wesselényinél mázol Quitóban. ”
Az árvíztűrő tükörfúrógép is hasonló. Nem tartalmazza az összes betűt, viszont valamennyi magyarban használatos ékezetes karaktert igen.
Ha érdekel a bővebb története, ki találta ki, miért és mikor terjedt el, nézd meg a Wikipédia vonatkozó cikkét. Itt találsz még egyéb lehetőségeket is, ha a tükörfúrógép helyet mást használnál, mint az úszójárműkürt-vészöblítő vagy szénrázúdító fűtőküldönc 🙂
Mire jó?
A fontletöltős oldalakon általában lehetőség van a betűkészlet tesztelésére. Ha beírod a megfelelő helyre: árvíztűrő tükörfúrógép (vagy ha találtál mást erre a célra akkor azt), megmutatja a program hogy néz ki a szöveg az adott karakterkészletből.
A Winter Calligraphy-t töltsd is le, ha szereted a kalligrafikus fontokat 🙂
Így azonnal látod, hogy megfelel-e ez a font neked vagy sem 🙂
Mivel a fontok elég sok helyet foglalnak a gépen, ezért olyanokat telepíts, amelyek valóban tetszenek és átmentek az árvíztűrő tükörfúrógép tesztjén is 🙂
A teszt alól kivétel néhány ellenállhatatlan dekorfont, amit címfeliratokhoz tudsz használni.
Színes hetet kívánok! 🙂