Augusztusban volt egy napkeltés palettám, akkor ígértem, hogy lesz naplementés is. Ezzel megvártam az őszt (bár egyelőre csak a naptár szerint, továbbra is örülhetünk ezeknek az ajándék nyári heteknek). Azért, mert a naplementének meleg, őszi színei vannak. Ugye? 🙂
Napkeltekor is a vörös a domináns, de az a kékbe hajlik és tisztább, világosabb árnyalatok is megjelennek:
Mivel bagoly vagyok és nem pacsirta, naplementét számtalanszor láttam már, ám napkeltét csak ritkán volt módomban megfigyelni. (Viszont épp ezért nagyon nagy élmény volt számomra, mikor egy nap hajnalban kisétáltam a közeli határba és lencsevégre kaptam ezeket a színeket). Egymás mellé rakva a két fotót, kíváncsi lettem, vajon mi okozhatja a különbséget.
A nap fénye eredetileg fehér. A fehér fény pedig három színből áll: vörös, zöld és kék. (Képszerkesztő programoknál az RGB színmód modellezi ezt). Este és reggel a napsugaraknak vastagabb légrétegen kell áthatolni, mint például délben, ekkor a zöld és kék sugarak szóródnak, a vörös áthatol, így számunkra ez erőteljesebbé válik. A hajnali és esti fények közti különbséget pedig az adja, hogy esténként a levegő szennyezettsége nagyobb, így ez a szóródás és ezáltal az áthatoló vörös szín is határozottabb, hajnalban pedig tisztább a levegő, így a vörös mellett egy kis kék is jut a palettára. Még tudományosabb és részletesebb magyarázatot olvashatsz erről a Wikipédiában.
További színes napot kívánok Neked! 🙂