Szerző: Thurzó Katalin | jan 30, 2012 | Digitális scrapbook, Gondolatok, scrapbook
Egy scrapbook oldal összeállításának lépései:
- Fotó/fotók kiválogatása
- Készlet/készletek kiválasztása
- Az egyes elemek elrendezése az oldalon
- Címfelirat készítése
- Szövegírás
- Csiszolás (pld fotók javítása, átalakítása, dimenzió hozzáadása rétegstílusokkal, szöveg ellenőrzése, javítása, az egyes elemek elhelyezésének pontosítása)
Egy scrapbook oldal összeállításához szükséges idő:
Fotó választás. Ideje függ a fényképek számától, természetesen 1 darab képet hamarabb kiválasztasz és később az oldal is gyorsabban összeállítható vele. De függ attól is, hogy milyen minőségűek a fotóid és attól, hogy milyen rendszerben tárolod őket a számítógépen. Kb 5-15 perc
Készlet választás: A fotóválasztáshoz hasonlóan, ha több készletből válogatsz elemeket az sok idő, ha csak egyet használsz az logikusan kevesebb. Kb 5-15 perc. (Ha Te vagy a dizájner is akkor egy készlet elkészítése 6-24 óra ihlettől, gyakorlattól és attól függően hogy az alapanyagot is magad teremted meg vagy már megvan 🙂 )
Elrendezés: Alapesetben ez a legidőigényesebb része a munkának. Függ a fotók, papírok és díszítő elemek számától, az elrendezés stílusától, gyakorlattól, lelkiállapottól valamint attól hogy a saját stílusodat követed-e vagy valami mást, amivel nem tudsz azonosulni. Akár órákba is telhet.
Címfelirat: Ez is sokmindentől függ. Pld attól hányféle betütípust használsz, van e már kész ötleted arra, mi legyen a cím. 5-15 perc.
Szövegírás: Függ a betűtípustól, hosszúságtól és attól, hogy mennyire jól megy az írás. Ez a rész viszont akár el is hagyható, kivéve a történetmesélős típusoknál 🙂 5-15 perc
Csiszolás: Függ a rétegek, fotók számától, a fotók minőségétől, a készlettől, szöveg hosszától és attól, hogy mennyire „technikás” az oldalunk.
Nekem a minimum idő fél óra volt (stopperrel és összpontosítással egy Cewe kihívás keretében) a maximum 4 óra (nem számítva a készlet megalkotását, ami ugye 6-24 óra).
Fél órás oldal:

4 órás oldal:

Az első oldal elrendezése szabályos, klasszikus. Egyetlen fotóból és kevés elemből áll. Minimális „technika” van benne (pld árnyékok).
A második szabadabb, összetettebb. Sokkal több elemből és 5 db fotóból áll, bár a trükkök miatt csak háromnak látszik, a fotók elég gyenge minőségűek eredetileg, ami rengeteg javítást igényelt. A címfelirat betütípusában nem volt hosszú ékezetes, amit szintén meg kellett oldani, de kiválasztása is hosszú időbe telt, míg a témához tökéletesen passzolót megtaláltam.
A második oldal érdekesebb, kifejezőbb, ha megosztom egy scrapbook közösségben, bizonyára többen meg is néznék, ugyanakkor információból nem tartalmaz lényegesen többet mint az első. A utókor számára pedig mindkettő egyformán értékes.
A „művész” és „tanuló” énem csak a másodikat tudja elfogadni és bele sem kezd semmibe, ha nem az övé az egész délután/este. A „minimalista énem” viszont bátran belevág, még ha csak fél órája van szabadon akkor is.
Az első feladatom tehát az egyszerűsítésben: kompromisszumot létrehozni a különböző scrapbookos szerepeim/igényeim közt. Mivel nincs elég időm (tudásom/tehetségem), így el kell fogadnom, hogy nem lehetek tökéletes. Nem sajnálkozom hogy nincs elég időm, mert ez azt jelenti, hogy van más feladatom is(munkám, családom stb.) A dédunokáim pedig nem azt fogják nézni, mennyire dizájnos, ötletes, saját stílusú az oldal, hanem a fotókat és a történeteket, hogy kivel mi történt, milyen volt az élet a 21. század kezdetén…Tehát mindenképp ÉRTÉKES az amit létrehozok.
Remélem, hogy Te is megtalálod a békédet „scrapénjeid” közt!
Szerző: Thurzó Katalin | jan 24, 2012 | Kiadványszerkesztés, scrapbook

Említettem az előző készletem kapcsán, hogy idén még inkább az egyszerűségre fogok törekedni. Igaz hogy oldalaim eddig sem voltak túldíszítettek, de – bevallom – próbálkoztam, mert nagyon tetszenek az ilyen stílusú összeállítások.
Próbáltam megfelelni egy magam által támasztott elvárásnak miszerint ötletes, újszerű, mutatós oldalakat, tökéletes készleteket, eredeti oktatóanyagokat kellene létrehoznom és ez egyre kevésbé sikerült. Közben lassan eltávolodtam a scrapbookozás valódi jelentésétől. Egyre több idő ment el hiába öröm és eredmény nélkül.
Ha veled is előfordult hasonló…például túl sok csapatmunkát vállalsz, túl sok kihívásnak szeretnél megfelelni, vagy túl gyakran nézegeted a közzétett alkotásaidat, hogy vajon mit fognak szólni hozzá, itt az ideje a változásnak.
Első lépés: visszatérni a kiindulóponthoz.
Ehhez csak fel kell tenni egy kérdést: „Miért kezdtél el scrapbookozni?”
Néhány válasz:
- Minél több technikát megtanulni hobbim vagy munkám kapcsán, minél tökéletesebb, látványosabb, feltűnőbb képeket alkotni. Szüntelenül továbbfejlődni, tudásomat átadni – Tanuló/Tanító
- Olyan tevékenységet végezni mellyel kifejezhetem önmagamat, érzéseimet – Hangulatfestő/művész
- Személyes ajándékot adni szeretteimnek: – Ajándékozós
- Dokumentálni az életemet: – Történetmesélős
Bizonyára az összes tényező jelen van mostani tevékenységedben, de kell lennie valaminek amiből elindult, illetve valaminek, ami hosszú távon hangsúlyos marad.
Nézzük meg, mennyire fontos az egyszerűsítés az egyes típusoknál:
Ha a „művész” kategóriába sorolod magad inkább, akkor egyáltalán nem baj, ha kevés oldal készül. Az alkotás ilyenkor egy olyan folyamat, amely során az élmények, érzések feldolgozásra kerülnek, kiteljesednek. A tevékenység során magyarázatot, megoldást találhatsz fontos kérdésekre. Ilyenkor nem kell törekedni az egyszerűsítésre, minél tovább készül az oldal, minél többféle szemszögben (elrendezésben) megjelenik a az érzés/esemény/probléma, annál hatásosabb a „terápia”. Ilyenkor a legfontosabb, hogy kiszabaduljunk a teljesítménykényszerből, hogy felismerjük, senkinek nem kell megfelelnünk és hogy nem a mennyiség és minőség hanem maga a tevékenység a fontos!
A „tanuló/tanító” kategóriában a főleg a kezdeti szakaszra jellemző, hogy nagyon sok időt vesz igénybe, mert a tanuláshoz elmélyülés, aprólékosság szükséges. Az egyszerűsítés egy bizonyos pont után nem jelent további fejlődést, de egyes részeivel időt spórolhatunk, a megspórolt időben pedig további új dolgokat tanulhatunk. Pld egy PS action felgyorsíthatja a munkát, de előtte nekünk, jó tanulóknak (tanítóknak), alaposan meg kell ismernünk az egyes lépések titkait és funkcióit. Itt a minőségen van a hangsúly és el kell fogadnunk, hogy nem tudunk annyiféle témát megjeleníteni, mint amennyit szeretnénk.
Az „ajándékozós” típus számára sokszor, például időszűke, vagy a technikai tudás hiánya esetén nagyon jól jöhet ha a lehető legegyszerűbb és leggyorsabb megoldásokat választja.
Ha dokumentálni szeretnéd az életedet akkor bizonyára rengeteg fotót készítesz, sok történetet szeretnél elmesélni, megőrizni későbbi koroknak. Ez jó! Viszont előfordulhat ezzel egy paradoxon, mert minél több élményed van, annál kevesebb időd marad annak megörökítésére. Ha már „vérbeli” scrapbookossá váltál, lehet hogy kényszeresen úgy érzed, hogy mindent fel kell dolgoznod, akkor ez az igény frusztrálhat. Velem megesett, hogy egyik évben mikor csak négy napra tudtunk elutazni nyáron, megkönnyebbülve ezt gondoltam: „legalább kevesebb oldalt kell készítenem”. Ez nagyon káros, mert kétféle örömtől is megfosztom magam és az egész a visszájára fordulhat. Ha benned is felmerült már ilyen gondolat, akkor mindenképp érdemes a egyszerűbbé tenni a scrapbookozást! Az egyszerűség – lehetőség!
Hogyan is? A következő hetekben ezzel kapcsolatban fogok megosztani néhány trükköt! 🙂
Szerző: Thurzó Katalin | júl 4, 2011 | Digitális scrapbook, Photoshop leckék, scrapbook

A pénteki Golden Age készletem mellé jól mutat a fotókon az arany ragyogás.
- A kiválasztott portrén végezzük el a szükséges korrekciókat, majd válasszuk a Kép/Korrekciók/Szintek menüpontot. A megjelenő panelen kattintsunk az „Opciók” gombra. A csúcsfények színét állítsuk be halvány aranysárgára. (a csúszkán a sárga színt válasszuk, inkább a narancs irányába, pld az általam választott szín hexa kódja: ffef98).

- Tovább finomíthatunk rajta korrekciós rétegek segítségével. Elsőként a Fényerő kontrasztot állítsuk be. Értékei mindig az adott fotótól függnek, az előnézetet érdemes bekapcsolni:

- A szelektív színkorrekcióval a sárga csatornán dolgozzunk. Állítsuk át az értékeket például a következő alapján:

Jó szórakozást kívánok! 🙂
Szerző: Thurzó Katalin | jún 27, 2011 | Digitális scrapbook, Gimp leckék, scrapbook
Két hete megosztottam egy Photoshop leírást arról, hogyan finomítottam portrén.
Természetesen a GIMP segítségével is elérhetünk hasonló hatást.
- Nyissunk meg egy fotót, készítsünk róla másolatot és azon dolgozzunk. Retusálásra használhatunk kétféle eszközt is, a színek és az élesség beállítására a Színek/Fényerő-kontraszt vagy pedig a Színek/Szintek menüpont egyaránt alkalmas. Ha ez megvan, akkor kezdődhet a varázslat. Ehhez először duplázzuk meg a réteget. A felső réteget a Színek/Telítettlenné tevés segítségével változtassuk fekete-fehérre:

- Duplázzuk meg külön az alsó színes, majd a felső fekete-fehér réteget:

- A legfelső rétegen a fedési módot állítsuk erős fény-re:

- Alkalmazzunk elmosást ezen a rétegen. Szűrők/Elmosás/Gauss elmosás. Az értéke 30-40 pixel között lehet.

- Megjelent a finom ragyogás. Egyes részletek elmosódnak, míg a kontúros részek élesek maradnak:

- Mivel több réteget készítettünk ez további kísérletezésre ad lehetőséget. Például, ha láthatatlanná tesszük a második fekete-fehér réteget úgy az alatta lévő színes réteg fog látszódni a legfelső elmosott fekete-fehérrel árnyalva. Ez a színes réteget is módosíthatjuk, például a Színek/Árnyalat-telítettség menüpont segítségével a telítettség csúszkát kissé visszahúzva fakíthatjuk a színeket:

Szerző: Thurzó Katalin | jún 13, 2011 | Digitális scrapbook, Photoshop leckék, scrapbook
Néhány lépésben szépséget kiemelő ragyogást és különleges, nosztalgikus, álomszerű hangulatot adhatunk portréinkhoz. A múlt heti Vintage Wedding papírokhoz nagyon illenek az ily módon átalakított fényképek.
Megmutatom, hogy én hogyan készítettem:
- Először egy kicsit festegettem a fotón, eltüntettem a hibákat. Erre több eszköz is rendelkezésre áll, pld klónozó eszköz, javító ecset, vörösszem eltávolító. A bőrpírt enyhíteni, fogakat és szemet fehéríteni a fakító eszközzel lehet. Én mindig készítek másolatot és amit csak lehet korrekciós rétegen végzek. Ez az első lépés, ha elég jó a fotó, akár el is maradhat. Innentől kezdve tényleg csak néhány percet vesz igénybe a művelet.

- Kattintsunk az „új korrekciós réteg” ikonra. A megjelenő helyi menüből válasszuk ki a fekete-fehér menüpontot. Lehet kicsit kísérletezni a csúszkákkal, de általában jó az alapbeállítás.

- Ezután ugyanígy hozzunk létre egy másik korrekciós réteget. Ezúttal a fényerő-kontraszthoz. Emeljünk egy kicsit a kontraszton, és zárjuk be.

- Jelöljük ki ezt a három réteget és készítsünk róluk másolatot.

- Olvasszuk össze a másolat rétegeit és a fedési módok közül válasszuk az átfedést. Ha minden igaz egy szép éles, kontrasztos képet kapunk:

- Végül jöhet a varázslat. Ezt a felső réteget mossuk el: Szűrők/elmosás/gauss elmosás. Mértékét úgy tudjuk beállítani, hogy bekapcsoljuk az előnézetet. Bizonyos részletek lágyabbak, mások élesebbek lesznek:

- Érdemes elmenteni rétegekkel együtt, mert így lehet tovább kísérletezni. Pld ha kikapcsoljuk a fekete-fehér korrekciós réteget, egy finom ragyogású, picit tompított színű fotót kapunk. Adhatunk helyette egy másik korrekciós réteget (színezet-telítettség), és visszavehetjük a telítettséget. Fekete-fehér helyett lehet szépia vagy más érdekes színezést is választhatunk.
Van kedved kipróbálni? Ha sikerült készítened ezzel a módszerrel egy-egy fotóból scrapbook oldalt, írj egy megjegyzést a kép linkjével, szívesen megnézem. 🙂