Szerző: Thurzó Katalin | jan 19, 2011 | Gondolatok, Inspiráció, scrapbook

A havi történetmesélős scrapbook oldalak mellett kitaláltam magamnak egy másfajta tervet is. A családi krónikát a szeretteimnek készítem, a gyerekeimnek, a jövőnek, azért, hogy megőrizzük az emlékeket, hogy évek múltán is tudjuk, egy fotó miért, hol, mikor és kiről készült.
A második téma viszont önmagamnak szól, saját belső utamról, hogy jobban eligazodjak, hogy könnyebben tudjak dönteni a kereszteződéseknél, hogy tudjam honnan jöttem, hol vagyok és merre tartok.
Tavaly láttam egy filmet, az álmokról szólt. A gondolatról, amelyet ha elég mélyen elültetünk, akkor meghatározza a jövőt. Ilyen incepcióra készülök most én is. Minden hónapban.
- Hónap elején keress egy olyan idézetet, amely mélyen megérint és pozitív hatással van Rád!
- Gondolj rá minél többet, mi jut róla eszedbe, mit jelent Neked, hogyan segíthet bölcsebbé válni, tájékozódni.
- Hónap végéig foglald scrapbook oldalba.
Az én januári idézetem itt található. Ma az oldalt is elkészítettem, de ez még nem publikus titokzatos okok miatt 😉
Mindenesetre már most érzem, hogy valóban működik ez a „gondolatbeültetés”. Próbáld ki Te is! 🙂
Szerző: Thurzó Katalin | jan 17, 2011 | Digitális scrapbook, Gimp leckék, scrapbook
Most egy kicsit fokozzuk előző alkalommal elkészített jeges képkeret fagyos hatását.
1. Nyissuk meg az elkészített xcf formátumú képünket.
2. Duplázzuk meg a keret rétegét. Nagyítsuk ki a képet 100 százalékosra hogy jól látható legyen a különbség. Ezt a bal alsó sarokban lévő, legördíthető kis ablak segítségével tehetjük meg.
3. Az alul lévő keretet válasszuk ki a rétegek párbeszédablakban és a menüsorban a Színek/érték invertálása menüpontra kattintsunk. Ez a keret fekete lett. Állítsuk a fedési módokat normálra és kapcsoljuk ki a fekete keret láthatóságát.

4. A rétegek párbeszédablakban most a felső (fehér) réteget válasszuk ki. A menüből pedig a Szűrők/leképezés/buckaleképzés menüpontot. Az alapbeállításokat hagyjuk. a leképezés alapja (megnyíló ablak felső sora) a fekete keret legyen, a mélység pedig 20 pixel körül.

5. képünk ezáltal egy struktúrával rendelkező fehér jeges keretet kapott.

Szerző: Thurzó Katalin | jan 10, 2011 | Digitális scrapbook, Gimp leckék, scrapbook
A CEWE haladó fotókönyv oldaláról Krissz Photoshop leckéjét „gimpesítettem” Florci kívánságára és remélem, hogy hasznosnak találjátok majd. Nekem tetszik a végeredmény 🙂
Szinte ugyanazok a lépések (ezért gimpeseknek is érdemes megnézni a fent belinkelt videót) Persze van néhány dolog amit a Gimp nem tud ugyanúgy produkálni, például csoportosítani sem tudjuk a rétegeket, de ez ennél a trükknél talán annyira nem is fontos.
Először néhány szó az ecsetekről:
A photoshop ecsetek, melyek abr kiterjesztéssel rendelkeznek használhatók a Gimp-ben is, csupán a „brushes” (ecsetek) nevű könyvtárba kell őket kibontani a letöltést követően. Ez a könyvtár nálam a következő útvonalon található: Gimp/share/gimp2.0/brushes.
Ezt az ecsetet használtam: Icesense, ez egy fagyos ecset.
Ha hópelyheset szeretnél, próbáld meg ezt: Snowflake brushes
A program indítása után ezek az új ecsetek is láthatóvá válnak. Indulhat a varázslat:
1. Nyissunk meg egy képet
2. Duplázzuk meg a kép rétegét: jobb egérgomb/réteg másolata

3. A felső rétegen alkalmazzunk gauss elmosást: Szűrők/elmosás/gauss elmosás. Az előnézeti képen látszik az elmosás mértéke. Az én képem 2000 pixel széles, ahhoz 20 pixel körüli elmosás megfelelő.

4. Hozzunk létre egy új fehér réteget a Rétegek párbeszédablak első ikonja segítségével. Ennek a rétegnek az átlátszatlanságát vegyük vissza.

5. Fésüljük össze a felső fehér és az elmosott kép rétegét. Felső réteg legyen kiválasztva, jobb egérgomb, összefésülés lefelé.
6. Alkalmazzunk teljes kijelölést. Kijelölés/Mindent. Majd kapcsoljuk be a gyorsmaszkot. A gyorsmaszk a kép ablak bal alsó sarkában található apró szaggatott vonalakkal határolt négyzet, amelyre ha rákattintunk, piros keretet fog kapni. Ezt menüből is kiválaszthatjuk a Kijelölés/gyorsmaszk be-ki menüpont segítségével.

7. Az eszköztárból válasszuk ki a jeges, hópelyhes ecsetet, ügyeljünk rá hogy a festőszín a fekete legyen

6. A kép szélein alkalmazzuk az ecsetet

7. Kapcsoljuk ki a gyorsmaszkot. A menü segítségével vagy kattintsunk a kép ablak bal alsó sarkában lévő piros négyzetre.

8. A szerkesztés/kivágás menüponttal vagy a delete billentyű lenyomásával töröljük ki a kijelölt részeket. Ügyeljünk rá, hogy a rétegek párbeszédablakban a felső (elmosott fehér réteg legyen kijelölve). A kép körül fehér keret fog maradni, amit tetszőlegesen duplázhatunk, illetve ha a keverési módot kivetítésre állítjuk, akkor még világosabb lesz.

Mentsük el a képet jpg-ben, de réteges xcf-ben.
Gyere vissza jövő héten is, még varázsolunk rajta egy kicsit 🙂
Szerző: Thurzó Katalin | jan 2, 2011 | Digitális scrapbook, Gyerekjáték, Hibrid scrapbook, scrapbook, Scrapbook gyerekekkel
Karácsony előtt sok helyen volt ingyenes kiszállítás egy-egy napig.
Így esett meg hogy a tintapatron mellé rendeltem egy újdonságot is, mágnespapírt. Gondoltam, hogy jól jöhet majd a karácsonyi ajándékkészítéshez.
Ez egy olyan nehéz de igen hajlékony, fényes papír, amire tintasugaras nyomtatóval lehet nyomtatni és a hátoldala mágneses, tehát minden fémfelületre tapad. És ami nem utolsó szempont, könnyen vágható sziluettollóval is.
Mindenki kapott egy-egy hűtőmágnest a saját karácsonyáról, karácsonyfájáról vagy stílusosan az ünnepi terített asztaláról.
Ezen kívül magamat is megleptem egy mágneses scrapbook oldallal, aminek bizonyos elemei külön felrakhatók. A gyerekeket pedig egy karácsonyi, szintén több darabból álló figurával, amit az Avery honlapjáról töltöttem le.
Ilyen lett:

Aztán Timi átrendezte. Az hogy az oldalra ilyen tökéletesen illenek a rénszarvas és a mézeskalács emberke áthelyezhető alkatrészei a véletlen műve. Komolyan. Én is meglepődtem, mikor megláttam így 🙂

Az oldalhoz Beszteri csodaszép wordartját használtam és néhány ingyenes kelléket.
Mágnespapírból lehet még nagyon sok dolgot készíteni.
Bence kapott egy mágneses könyvet ajándékba:

erről aztán eszembe jutott, hogy hasonlót lehetne készíteni mágnespapírból is, természetesen saját fotóból.
Szerző: Thurzó Katalin | dec 31, 2010 | Digitális scrapbook, scrapbook, Scrapbook oldal
Kicsit elmaradtam a családi krónikával. Év eleje óta viszem a project 365 könnyített, saját magamra szabott verzióját. Minden hónapról készítek egy képes-szöveges összefoglalást.
Szeptemberben és októberben nem sokat fényképeztem, ezért egy közös oldalon foglal helyet a két hónap:

Novemberben viszont annyi minden történt, hogy két oldalt is megtöltöttem fotókkal. (szöveg már nem fért rá, ezt utólag fogom megírni)


Novemberben végre megrendeltem a 2009-es családi fotókönyvünket, ezzel (a babanapló után) az első olyan könyvet, amit magunknak, magamnak készítettem. Szép lett és nagyon jó volt visszatekinteni az előző évre:


A 2010-es év kivételesen nem fotókönyvbe kerül majd, hanem egy tasakos albumba néhány hagyományos scrapbook oldallal kiegészítve.
A project 365 egy fotós célkitűzés, amelynek lényege, hogy napi 1 fényképet kell készíteni (kiválasztani, publikálni) és ezen a módon dokumentálni egy évet.
A fotók témája tetszőleges, akár véletlenszerűen akár tematikusan is fotózhatunk (pld. minden nap egy tájképet, ételt) de van, aki nem is fényképez, hanem rajzol valamit.
A fényképeknek létrehozhatunk saját fotós blogokat vagy csatlakozhatunk a flickr project 365 csoportjához.
Mire jó ez?
- Szerintem elsősorban arra, hogy segít egy új látásmódot elsajátítani. Mióta scrapbookozom, és ebből következően tudatosabban és gyakrabban fotózom, egész más szemszögből is meg tudom látni a dolgokat.
- Rádöbbenhetünk arra, hogy egészen hétköznapi és addig szürkének tűnő történetek, jelenségek valójában mennyi színt hordoznak magukban.
- Megőrizhetjük, felejthetetlenné tehetjük ezt a felismerést.
- Fejleszthetjük a fotózási technikákat
- Ha sikerül végigvinni akkor az akaraterőnket, önbizalmunkat is is erősítjük
Mi szokott gondot okozni?
- Szerintem leginkább az hogy nem tudunk minden nap ugyanolyan színvonalat tartani. Ez mindenkivel így van, nem hiszem hogy van ember, aki minden nap csúcsformában lenne.
- Probléma lehet még a nyilvánosság is, hiszen nem szívesen mutatunk meg mindent (pláne, ha az még rossz minőségű, vagy nem tartjuk elég eredetinek)…De ugyanilyen gondot okozhat az is, ha nem akarunk publikálni, mert akkor értelemszerűen egy motivációval kevesebb van (mert ha van közönségünk aki fogadja és (el)várja a folytatást, akkor már csak ezért is végigvisszük.)
2011-re is az idén már sikeresen elkészített havi összefoglalókat terveztem be. Szerintem ez abszolút tartható. Csak néhány óra havonta.
Téma ötletek. Mit fotózzunk:
- hétköznapi momentumokat (pld indulás az iskolába, reggelizés)
- tárgyakat
- állatokat
- tájat
- épületeket, utcákat
- embereket
- magunkat
- és természetesen a nem hétköznapi események sem maradnak ki (utazás, születésnapok stb.)
2010-nek létrehoztam egy külön albumot facebookon is 🙂