Bokeh

A bokeh japán eredetű szó (bo-ke), jelentése „köd” vagy „homály”. A fotózásban pedig a szépen elmosódott hátteret jelenti, pontosabban a kép életlen területein (pld háttérben) megjelenő, szabálytalanul elhelyezkedő „fényköröket”.

Ez a jelenség fokozhatja a kép hangulatát, érzelmeket fejezhet ki, ami szerintem a karácsonyhoz, szilveszterhez, az ünnepi fényekhez különösképp illik.

A Pioneer Woman Photography weboldalon ezen a linken nagyon sok csodás, hangulatos felvétel van összegyűjtve.

Nem egyszerű ezt „szándékosan” produkálni fényképezőgéppel. Az én karácsonyi üdvözlőlapom sem így készült, hanem utólag,  texturával és keverési módokkal kísérleteztem 🙂

Összeválogattam pár textúrát.  (a fájlok eléréséhez kattints a képre)

Végezetül pedig egy bokeh textura tutorial.

Ajándék és vendégbloggerkedés :)

Azért történnek velem vidám és jó dolgok is. 🙂

Úgy egy hónapja kaptam egy levelet Tinától, hogy van-e kedvem vendégeskedni a Tündérligeten a karácsonyi készülődés alkalmával.

Örömmel mondtam igent és szinte azonnal tudtam, hogy mivel fogok készülni.

A fenti albumot és annak történetét csak azért merem megosztani most még karácsony előtt, mert biztos vagyok benne, hogy akik kapni fogják még véletlenül sem tévednek ide.

Ez az album nagyszülőknek szól az unokákról és a karácsonyról. Azt mondták idén nem kérnek ajándékot…De azért hozzátették (gondolom ismernek már engem egy kicsit), hogy azért fényképeknek örülnének. Én meg kitaláltam ezt az albumot. Személyes, egyedi, pénztárca-, idő-, és környezetkímélő és nem utolsósorban fényképes ajándék 🙂
Az utolsó két oldal a gyerekeké, oda ők rajzolnak, ragasztanak, csak még e cikk írásáig nem sikerült rávennem őket erre a műveletre:)

Ha kíváncsi vagy a teljes albumra és elkészítésének módjára kattints ide!
Kezdőknek és teljesen tapasztalatlanoknak is ajánlom!
Haladó digisek pedig a teljes készletet – ami az album alapját képezi –  letölthetik itt!

Kellemes ünnepi készülődést kívánok! 🙂

Címfelirat készítése háttérből

Photoshop-pal.

1. A szöveg eszközzel írjuk le a címet

2. Duplázzuk meg a háttérpapírt és a másolat rétegét tegyük az írás rétege fölé.

3. Az alt billentyű lenyomásával kattintsunk a felső papír és az írás rétege közti vonalra. (vagy pedig a papír rétegén jobb egérgomb lenyomásával legördülő helyi menüből válasszuk ki a vágómaszk létrehozása menüpontot.

4. Kattintsunk duplán a rétegek panelen a szöveg rétegére. (a kék sávra!) Ekkor megjeleni a stílusok panel, ahol beállíthatunk körvonalat, árnyékot, domborítást és egyéb effekteket. Ebben a pillanatban már ki is emelkedik a szöveg a háttérből.

5. További lehetőségek

a felső papír elmozdításával változik a felirat mintázatának elhelyezkedése


a felső papír módosítása pld. Kép/Korrekciók/Árnyalat telítettség menüponttal

6. Kattintsunk a rétegek panelen a szöveg ikonjára. Így tudjuk változtatni a szöveget, betűtípust. Ha át szeretnénk helyezni, akkor vegyük ki az automatikus kijelölés pipát, így nem a felső réteget, hanem a szöveget mozgatjuk.

Ajándék születésnapra

Még augusztus végén készítettem Anyukám születésnapjára egy minialbumot.

Hibrid könyvecském van már egy pár, ez az első, amit teljes mértékben hagyományos technikára épül…Illetve majdnem, mert a fotók elrendezését, méretezését előzőleg számítógéppel terveztem, ezután küldtem csak el előhívatni.
A helyi művészellátóban vásároltam néhány ív fehér fotókartont és nagyon megörültem, mikor felfedeztem, hogy strukturált a felülete. Akárcsak a scrapbookos kartonoké. Ebből készült az album belíve. Először szabályos 16*16 cm-es négyzeteket vágtam belőlük és egyesével összeállítottam az oldalakat. Papírokat, csipkéket, gombokat, betűmatricákat, virágokat használtam a fotók mellé, a feliratokat pedig nyomtattam. Az album kronológikus sorrendben halad kezdetektől napjainkig, témája pedig az eddigi „életszerepek” kisbabakortól a nagymamaságig 🙂

Hajtogattam egy hosszú harmonikát, ami olyan magas volt mint a lapok hossza. Ezekbe ragasztottam az egyes oldalakat,  az egymásnak háttal eső lapokat szintén egymáshoz rögzítettem. A végére üres oldalak kerültek és ezzel rögzítettem végül a borítóhoz.

A borító készült legutoljára, így pontosan meg tudtam mérni, hogy milyen szélesnek kell lennie. Alapja hullámkarton,  ismét egy dobozt hasznosítottam újra. Ezt borítottam be azzal a fehér fotókartonnal, amiből a belső lapok is készültek. Régi maradék BG papír, Prima virág és levél, csipke került rá dekoráció gyanánt. És a chipboard betű, amit ezúttal is villámgyorsan színeztem ilyenre pasztellkrétával. Több színnel satíroztam, aztán összedolgoztam  kézzel (ha nem sietek fültisztító pálcikát szoktam erre a célra használni), hajlakkal rögzítettem. Száradás után szalvétaragasztót is kentem rá vékonyan, erre szórtam némi csillámport.

Egy kis diavetítés a tartalomról:

[slideshow id=14]

Sütés gyerekekkel

Bencét már két éves kora óta rettentően érdekli a sütés-főzés. Odatolja a székét a tűzhelyhez és segít kevergetni, rakosgatni a hozzávalókat.  Talán kívülről nézve veszélyesnek tűnik olykor, de még soha nem történt apróbb baleset sem emiatt. Teljesen tisztában van azzal, hogy mi az hogy forró, és nagyon óvatosan munkálkodik a konyhában. Persze ilyenkor én is minden idegszálammal koncentrálok a feladatra. Ki tudja, lehet hogy szakács?  Vagy cukrász?   🙂

Ezt a sütit, amit a fenti oldalon megörökítettem, (majdnem) teljesen egyedül készítette. Ő volt az, aki reggel kivette a mélyhűtőből a fagyasztott leveles tésztát, s mire észbekaptam már ki is olvadt.  Aztán délután előkészítettem a terepet és a kellékeket. Egyedül nyújtotta, töltötte almával,  szórta fahéjas cukorral, hajtogatta. Én csak beraktam a sütőbe egy kis kakaós csigával együtt, ami szintén ebből a tésztából készült és megvártuk, míg megsül. Nagyon egyszerű és nem lehet elrontani. 🙂

Az oldal, amit készítettem ebből az élményből egy kicsit hosszabb ideig tartott.  Időnként a tiszta, rendezett stílusomat felváltja valami más.  Sokáig a vintage, antik scrapbook oldalak és kiegészítők vonzottak, most egyre inkább kóstolgatom ezt az art-journal-ba hajló stílust, ami abszolút ellentéte az előző kettőnek. Nagyon tetszik ez a kuszaság, a sok firka, festékszórás, de leginkább a maszkolás és különleges alakú ecsetek használata. Szerintem ez a „tünet” a nyári nyomdai gyakorlat közben jelentkezett nálam, mert ott minden alkalommal elkészítettünk egy-egy montázst sok képből, amihez csak maszkot és ecseteket lehetett alkalmazni.

Ebben a stílusban Anna Aspnes a kedvenc tervezőm, az ő készletei és oldalai nagyon különlegesek, egyediek. Egyik oldala inspirált most, próbáltam átvenni, minél több jellegzetességet belőle: Anutie Sarah’s visit.

Felhasználtam Magyar Adrienn legyecskéjét és saját készleteimet: October symphony, Art of Nature és számtalan ecsetet a maszkoláshoz, pecsételéshez. A  szöveget a leveles tésztáról  innen idéztem és ezzel a technikával formáztam. A többi írás a saját kézírásom.  Menet közben pedig mindent átszíneztem, mert a Scrapbook.hu második színinspirációs kihívására is be szerettem volna nevezni.